PTTK

główna  mapa  napisz  kontakt  konkursy  serwer

english by Google

WYSZUKIWARKA

english deutsch

zapisz się do PTTK
korzystaj z rabatów

Rajdy piesze - jakiej dÂługoÂści sÂą najfajniejsze
do 10 km
15 km
20 km
25 km
ponad 25 km

PTTK na Facebook

szukamy frazę PTTK

logo Rok Turystyki Rowerowej

logo Turystyka Rodzinna

logo Turystyka dla wszystkich

Młodzież

Dlaczego razem z PTTK?

Nasze Towarzystwo jest od 130 lat nieprzerwanie złączone z Zakopanem, tu 3 sierpnia 1873 roku odbyło się zebranie założycielskie rozpoczynające naszą historię. Wówczas założyciele Towarzystwa Tatrzańskiego stworzyli początek historii o której z dumą mówimy "nasza".

reklama

Towarzystwo zostało założone przez pasjonatów zauroczonych Tatrami i góralszczyzną. Przez wiele lat właśnie nasze Towarzystwo było najważniejszym motorem przemian, a więc postępu w Zakopanem. Przyczyniliśmy się do utworzenia Tatrzańskiego Parku Narodowego przeznaczając na cele ochrony przyrody ponad 1000 ha nieruchomości tatrzańskich i nadal współtworzymy ten wspaniały obszar. Pod koniec XIX wieku Towarzystwo finansowało łączność telegraficzną Zakopanego ze światem, budowało zakopiańskie chodniki, a nawet ustawiało latarnie i ponosiło koszty oświetlenia.

Ale przede wszystkim Towarzystwo realizowało swoją misję opisaną czterema punktami Statutu:

1. Umiejętne badanie Karpat, a w szczególności Tatr i Pienin oraz rozpowszechnianie zebranych o nich wiadomości;
  2. Zachęcanie do ich zwiedzania i ułatwianie przystępu do nich i ułatwianie tamże pobytu turystom, a w szczególności swoim członkom oraz badaczom i artystom udającym się do Karpat, Tatr i Pienin w celach naukowych i artystycznych;
  3. Ochrona zwierząt halskich (alpejskich), mianowicie kozic i świstaków;
  4. Wspieranie przemysłu górskiego wszelkiego rodzaju;

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jest stowarzyszeniem łączącym umiejętnie nowoczesność z potrzebą kontynuowania tego z naszej tradycji co w niej najważniejsze, czyli wypełniania misji ukazania piękna Polski. Zakopiańskie miejsce na Ziemi jest jednym z najpiękniejszych i dlatego Towarzystwo tu dzisiaj obchodzi swoje 130-lecie.

Już w pierwszych latach, zaraz po utworzeniu Towarzystwo przystąpiło do budowy schronisk i od razu wpisały się one trwale w górski pejzaż stając się symbolem obecności Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w górach.

Jak dawniej, tak i teraz Towarzystwo wprowadza najnowsze osiągnięcia techniczne. W naszych schroniskach zainstalowaliśmy baterie słoneczne do ogrzewania wody, prąd czerpiemy z turbin wodnych i eliminujemy ogrzewanie węglem, a przy schroniskach instalujemy nowoczesne oczyszczalnie ścieków.

Towarzystwo nasze utworzyło Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które przez wiele lat było organizacyjnie związane z PTT, a następnie PTTK. Od początku istnienia Towarzystwo przykładało wielką wagę do bezpieczeństwa wędrowania i dlatego wyznakowało sieć szlaków turystycznych i utworzyło przewodnictwo.

Towarzystwo poświęcało i nadal poświęca wiele uwagi ludziom młodym. To nasze Towarzystwo, zaraz po powstaniu, powołało do życia Szkołę Snycerską, uzyskując dla niej status szkoły państwowej. Dzisiaj znaczącą część Towarzystwa stanowią ludzie młodzi - z PTTK wyruszają na swoja pierwszą wędrówkę, na wycieczkach zdobywają Górską Odznakę Turystyczną PTTK.

Czas nie zatrzymał się w miejscu, czujemy to i widzimy, ale nadal Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze chciałoby pozostać wierne swoim tradycjom i realizować najwartościowsze dziedziny swojego działania.

Do zobaczenia w górach!!!

zdjęcie   SERWISY:
 SZLAKI